preloader

Okul çantası tehlikesine dikkat

 Okul çantası tehlikesine dikkat

OKUL ÇANTASI TEHLİKESİNE DİKKAT

Okula giden çocukların her gün taşıdığı ağır sırt çantaları, omurga eğriliğine ve kambur duruşa neden olabiliyor. Op. Dr. Tunç Polat Edizsoy , ağır okul çantalarının zaman içerisinde çocuklarda vücut şeklinin bozulmasına ve buna bağlı rahatsızlıklara sebep olabileceğini belirtti.

Özel Aritmi İnegöl Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tunç  Polat Edizsoy okul çantalarının yanlış kullanımının küçük yaştaki ve hala omurga gelişimi devam eden çocuklarda ciddi sıkıntılara yol açabileceğini söyledi.

Op. Dr. Edizsoy“Ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve ligament yapılarında zorlanmalara neden olarak sırtta belde omurgada kas gerginliğine sırt eğriliklerine neden olabilmektedir. Bozuk yürüyüş hatta ciddi omurga ve bel ağrılarına yol açmaktadır.” dedi.

ÇANTALAR HAFİF OLMALI

 Çocukların mümkün olduğu kadar hafif çanta taşımaları gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Edizsoy konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

 “Şu bir gerçektir haddinden fazla ve yanlış taşınan ağırlık vücudun ağırlık merkezini değiştireceğinden dolayı anatomik yüklenmeyi bozar. Bundan dolayı mümkün olduğu kadar hafif bir çanta taşınmalıdır. Sadece gerektiği kadar malzeme koyup mümkün olan en az ağırlıkla taşımak gerekir. Aşırı ağır olan sırt çantası omurgaya binen yükü arttıracağından özellikle bel bölgesinde ağrı yapacaktır. Kullanılan sırt çantalarının tek taraflı kullanımı daha fazla risk teşkil etmektedir. Ağırlığın tek tarafa bindirilmesi o bölgeye olan baskıyı iki kattan fazla arttıracak o bölgede oluşacak  sakatlık riskini yükseltecektir.Elde taşımaktan ziyade sırtta çift taraflı taşımak riskleri minimuma indirecektir. Ayrıca boyun hızla arttığı bu dönemde tek taraflı olacak yüklenme skolyoza yatkınlığı olan kişilerde riski arttıracaktır. “

OKUL ÇANTASI NASIL OLMALI?

Çantanın kilosunun yanı sıra şeklinin de önemli olduğuna değinen Op. Dr. Tunç Polat Edizsoy “Askıları sert, dar bir okul çantasının; boyun, sırt ve bel bölgesindeki bağ dokusuna zarar verebilir. Anne babalar, okul dönemindeki çocuklarına askıları geniş ve sert olmayan ve de omuzda askılarının ayarı iyi dengelenmiş sırt çantaları almalı. Ebeveynler, çocuklarına çantalarındaki ağırlık dengesini sağlamayı öğretmeli ve düzgün duruş konusunda uyarılarda bulunmalıdır” diye konuştu.

Open chat