preloader

Coronavirüs / 2019-nCoC Enfeksiyonu

 Coronavirüs / 2019-nCoC Enfeksiyonu

Coronavirüs / 2019-nCoV ENFEKSİYONU

Enfeksiyon Tanımı ve Etkeni:
Coronavirüsler çoğunlukla soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. İnsan ve hayvanlarda çeşitli derecelerde respiratuar, enterik, hepatik, nefrotik ve nörolojik tutulumlarla seyreden klinik tablolara da neden olabilmektedir. Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispnedir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısının da olduğu görülmüştür.
Daha ciddi vakalarda, pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilir. Ancak eldeki veriler doğrultusunda hastalığın şiddeti konusunda yorum yapılamamaktadır. 31 Aralık 2019 tarihinde tespit edilen pnömoni kümelenmesinin etkeni, 7 Ocak 2020’de daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır.
Bulaş:
Sağlık çalışanlarında hastalığın ortaya çıkması insandan insana bulaşın damlacık yoluyla olduğunu göstermektedir.
Damlacıklar, enfekte hastaların hapşırma veya öksürmeleriyle oluşan 5 μm’den büyük enfeksiyöz partiküllerdir ve kaynak kişinin yaklaşık 1 m uzağına kadar
yayılabilir. Konjonktival, nazal veya oral mukozaya damlacıkların teması sonucu bulaş gerçekleşmektedir.
14 güne kadar inkübasyon süresi olabileceği düşünülmektedir.
Belirtileri:
Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispnedir. Daha ciddi vakalarda, pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ile ilgili bulgular görülebilecektir ve hatta ölüm gelişebilir.
Tanısı:
Doktorların, belirtileri olan hastalardan alacakları üst solunum yolu sürüntüsü/balgam ve diğer numunelerin Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarına gönderilmesini sağlamasıyla kesin tanı
konulabilmektedir.
Tedavisi:
2019-nCoV için spesifik bir antiviral tedavisi yoktur. Ancak uygulanacak tedavi destekleyici, ikincil enfeksiyonları ve komplikasyonları önlemeye yöneliktir.
Korunma:
Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır. (Mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı) Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla teması en aza indirmelidir. Gıda güvenliği önerilerine dikkat edilmelidir. (Çiğ süt ve hayvansal ürünler
tüketmemek, çiğ tüketilecek sebze ve meyveleri iyice yıkayarak tüketmek gibi) Yabani ve evcil hayvanlar (canlı veya ölü) ile temastan kaçınılmalıdır. El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla
yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
Temas halinde:
2019-nCoV enfeksiyonu için doğrulaması yapılmış veya değerlendirmesi devam eden bir kişi ile yakın temas etmiş olanlar, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca günde iki kez ateşlerini ölçmeli, öksürük, solunum sıkıntısı ile titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı / kusma, ve burun akıntısı gibi diğer erken semptomların olup olmadığını takip etmelidirler. Bu tür belirtiler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.
Open chat