preloader
Edit

ARİTMİ SAĞLIK GRUBU

Çağın gerektirdiği ileri teknolojiyi ve hizmet standartlarını temel alarak, alanlarında uzman hekimlerimiz ve deneyimli yardımcı personelimiz ile, güvenilir, ulaşılabilir, etik ilkelere bağlı, nitelikli sağlık hizmeti sunmak için Aritmi Sağlık Grubu olarak 15 yıldır Bursa’nın kalbinde, hizmetinizdeyiz.

ANNE VE BEBEĞE İLK DUYGUSAL DESTEK

 ANNE VE BEBEĞE  İLK DUYGUSAL DESTEK

Anne ve anne adayları anne sütünün önemini uzmanlarından dinledi

Her yıl anne sütünün önemini vurgulamak amacıyla 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası kapsamında bir etkinlik de Özel Aritmi İnegöl Hastanesi tarafından gerçekleştirildi.  Hastanenin çeşitli katlarına kurulan stantlarda, anne ve anne adaylarına anne sütünün önemi anlatıldı ve bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Bebek hemşiresi Meltem Güneş Ulaşer eşliğinde gerçekleştirilen bilgilendirmede, aynı zamanda Özel Aritmi İnegöl Hastanesi’ne başvuran hamileliklerinde 32. haftadan sonra emzirme eğitimleri düzenlenmekte. Çalışmalar kapsamında,doğum yapan annelerde bebekle anne kavuştuktan sonra ilk 24 saat bebek hemşiresi tarafından anneye uygulamalı eğitimler verilerek , anne sütü ve emzirmenin önemini vurguladı.

ANNE VE BEBEĞE DUYGUSAL ETKİ

Anne sütünün içeriğinde bebek için gerekli olan bütün proteinler, vitaminler, yağlar ve ilaç etkisi gösteren antikorların mevcutluğuna dikkat çeken Özel Aritmi İnegöl Hastanesi Bebek Hemşiresi Meltem Güneş Ulaşer, anne sütünün sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda duygusal olarak da etkisi kanıtlandığını ve bu duygusal etki hem anne hem de bebek için önemli olduğuna dikkat çekti.

Ulaşer, anne ve anne adaylarının sorularını  yanıtlayarak şu önemli temel  bilgileri verdi:

“Bebeğin yeterince anne sütü aldığı nasıl anlaşılır?”

İlk 6 ayda bebekler yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bu aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğe tokluk hissi vererek emme gereksinimini azaltır ve anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller. Bebeğin yeterince anne sütü aldığı, günde 6-7 kez bezini ıslatması ile anlaşılır.

“Anne sütü dışında su verilmeli midir?”

İster hastalık durumu olsun ister hava çok sıcak olsun dört aydan önce bebeğinize anne sütü dışında su ya da başka sıvıların (meyve suyu, bitkisel çaylar gibi) verilmesine ihtiyaç yoktur.

“Anne sütü yetersiz olduğunda ne yapılmalıdır?”                      

Bebeklere 1yaşından önce inek sütü önerilmez. Anne sütünün verilemediği ya da yetersiz kaldığı durumlarda anne sütü örnek alınarak hazırlanan formül mamalar kullanılır. İnek sütünün yararlı olduğu düşüncesinden yola çıkan annelerin bakış açısı; özellikle 6-24 ay bebeklik döneminde yoğunlaşan ve Türkiye’de her iki bebekten birinde görülen demir eksikliğinin başlıca nedenini oluşturuyor.

Gelişmelerden haberdar
olmak için abone olun

Sitemize abone olarak hastanelerimizle ilgili gelişmelerden haberdar olabilir, yeni doktorlarımıza ve edavi yöntemlerimize dair kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz.

Open chat