Yüz felci tedavisi ve cerrahisi

Yüz felci ameliyatı, yüz felci yüze kadar gelen sinir liflerindeki harabiyet sonucunda, mimik kaslarında hareket azlığına ya da hareketin hiç olmamasına neden olan bir sorundur. Normalde çoğu hastada herhangi bir tedaviye gerek kalmadan iyileşme göstermektedir. Ancak bazı durumlarda iyileşmenin gecikmesi nedeniyle cerrahi yöntemlere başvurulur. Tedavide yüz felcinin oluşma nedenine bağlı olarak, değişik yüz felci ameliyatları yapılabilir. Felcin sebebi kronik orta kulak iltihabına bağlıysa, orta kulakta olan iltihap temizlenir. Yüz sinirinin çevresini saran kılıftan iltihap temizlenir. Tükürük bezindeki tümörden kaynaklanıyorsa, ameliyatla tükürük bezi ve sinirin tümörle bağlantılı olan bölümü çıkarılır. Ameliyatta kulak arkasında girilip sinire ulaşarak, çevresindeki kılıfın açılması hedeflenir. Bunun gibi yüz felci ameliyatında farklı seçenekler vardır.

Yüz felci tedavisi sırasındaki cerrahi seçenekler nelerdir?

Fasial sinirin onarımı: Sinirin erken dönemde onarımı yapılır.

Hipoglossal fasial sinir onarımı: Fasial sinirin ciddi derecede zarar gördüğü durumlarda Hipoglossal sinir, çiğneme kasları siniri olan trigeminal sinir ya da aksesuar sinir ucu ile fasial sinirin onarımı yapılır.

Tensör fasya lata statik askı: Bu yöntemin hareket kabiliyeti yoktur. Yüz simetrisinin statik olarak sağlanması için uygulanır.

Göz kapağı için temporalis kas transferinin yapılması

Möbiüs sendromunda trigeminal sinir grasilis kas transferinin yapılması

Sinir nakli (Cross face sinir nakli): Hastanın bacağından alınan sinir greftinin felçli olmayan yüz bölgesindeki sinir ucuyla karşı felçli bölümdeki sinire ulaştırılması ile uygulanır. Bu ameliyatta en iyi sonuçlar yüz felcinin başlamasıyla birlikte ilk 3 ay içinde almak mümkündü

Bölüm Doktorlarımız

 

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox