TEE (Transözofageal Ekokardiyografi)

TEE (Transözofageal Ekokardiyografi) ile ilgili görsel sonucuTEE: Trans Özofageal Ekokardiyografi

TEE Nedir?

Ekokardiyografi kalbin yapısı ve fonksiyonlarının ultrason ile incelenmesidir. Göğüsten yapılan ekokardiyografi ile kalbin tüm ayrıntıları ve bazı bölgeleri yeterince görülemez. Bu durumda yemek borusundan ultrason ile kalbin incelenmesi gerekir ki bu işlem “Trans özofageal ekokardiyografi” “TEE” olarak adlandırılır.

TEE için hasta nasıl hazırlanır?

İşlem öncesi en az 4 saat en iyisi 12 saat aç kalması gerekir. Hasta TEE işlemi için kendisine yardımcı olabilecek bir yakını ile birlikte gelmelidir. Şeker hastaları, Alerji, astım, yüksek göz tansiyonu, yutma güçlüğü, burun tıkanıklığı gibi yakınmaları olan, yemek borusu ve mide ile ilgili sorunları olan hastaların bu durumları doktora haber vermeleri gereklidir. Çıkabilen diş ve damak protezi varsa işlem öncesinde çıkarılır.
TEE nasıl yapılır?
İşlem öncesi öğürme refleksini azaltmak için hastanın boğazına ve yumuşak damağına lokal anestezik sprey uygulanır. Hastanın koluna damar yolu açılır, buradan sakinleştirici ilaç uygulanarak hasta hafifçe uyutulur. Ağza, hastanın TEE probunu ısırmaması için bir ağızlık yerleştirilir. TEE probu hastanın ağzına yerleştirilir ve hastadan birkaç kez yutkunması istenir. Yutkunma sırasında doktorun da yardımıyla TEE probu yemek borusuna ilerler. Bundan sonra hastadan burnundan nefes alıp vermesi yutkunmaması istenir. Bu aşamadan sonra kalp incelemesi başlar ve 20 dakika kadar sürer. İşlem bittiğinde TEE probu çıkarılır ve eğer işlem öncesi sakinleştirici ilaç verilmiş ise hasta uyandırılır.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox