Sinir Sıkışmaları

Sinir Sıkışmaları

Sinir sıkışması vücudun değişik bölgelerinde olabileceği için her bir noktanın kendine özgü sebepleri olabilir. Örneğin iş gereği sıklıkla bileği çevirerek çalışan kimselerde (örgü örmek, çiğ köfte yapmak, tornavida kullanmak vb) bilek altında sinir sıkışmasına neden olur. Günümüzde en büyük ortopedik sorunlar ortaya çıkarak sebeplerden biri insanların iş hayatının ofis hayatının içinde geçmesidir. Masa başında telefonla görüşürken, bilgisayar kullanırken, yüz yüze bir kişiyle karşılıklı otururken bile dirseklerimizi masaya dayarız. Tüm bu eylemlerin uzun süreyle tekrar etmesi dirseğin altında bulunan sinirlere baskı yapmaktadır.
Çok fazla dizleri bükerek oturmak, dizleri zorlayarak iş yapmak da diz altında sinir sıkışmasına yol açabilmektedir. Aynı şekilde ayak bileklerinin de uzun süre tekrar eden hareketlerle zorlanması, özellikle yüksek topuklu ayakkabıların sık kullanılması ayak bileklerinde sinir sıkışması vakasını ortaya çıkarabilmektedir.
Belirtileri
Sinir sıkışması sorunu bir pil ve ondan enerji alan kablo şekline benzetirsek, beynimiz pil, omur iliğimiz ana kablo sinirlerimiz ise diğer küçük kablolar şeklinde düşünebiliriz. Sinirlerde sıkışma sonucunda his liflerinde uyuşukluk ve his eksikliği başlar. Bununla beraber sıkışma olan bölgede ağrı meydana gelir. Hasarlı bölge aynı şekilde kullanılmaya devam edildiğinde güç kusuru durumu da oluşur. Daha ileri vakalarda ise titreme semptomu sonuçları doğmaktadır.
Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Nöronlar yerine yenisini yapamayan dokulardır. Beyin, vücudumuzda herhangi bir noktasında zedelenen sinirin yerine yenisi yapamaz. Bu yüzden sinir sıkışması tedavisinde kalanın doğru şekilde kurtarılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle aşınma olan bölgedeki sinirler ölmeden müdahale etmek gereklidir. Çok geç kalınması taktirde bölgeye bağlı organlarda his ve güç kaybı süreklilik göstermektedir.
Sinir Sıkışması Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Ameliyat dışındaki tedavilerde sonuç alınamıyorsa hekimiz artık cerrahi bir operasyon önerebilir. Örneğin karpal tünel sendromu denilen en çok görülen el bileğinde sinir sıkışması ameliyatı iki taraflı yapılır. Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyatta sıkışma oluğu bölüm açılarak sinirin yassılaşmasına neden olan bant gevşetilir. Kelepçesi gevşetilen sinir kendisini yavaş yavaş toparlamaya başlar. Yaralanmış, zedelenmiş, yıpranmış ancak henüz ölmemiş sinir hücreleri kendisini 1,5 – 2 ay içinde toparlamaya başlar.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox