Psikosomatik hastalıklar

Psikosomatik hastalıklar ile ilgili görsel sonucu

Psikosomatik hastalıklar, oluşu ya da seyri üzerinde ruhsal etkenlerin önemli rol oynadığı belirli bazı bedensel hastalıklardır. Eski çağlardan beri ruh – beden bütünlüğünü savunan hekimler ya da filozoflar olmuştur (Hipokrat, Eflatun, Aristo, Galen, İbni Sina). Duyguların bedensel tepkiler oluşturabildiğini örnekleyen yalın halk deyimleri vardır: Utançtan yüz kızarması, korkudan altına kaçırma, öfkeden tepenin atması, üzüntüden iştah kesilmesi, kuruntudan uyku kaçması gibi. Bazı bedensel bozuklukların ruhsal yöntemlerle (telkin, hipnoz) iyileştiği en azından geçen yüz yıldan beri bilinmektedir.

 

Hastalığın görüldüğü sisteme göre sınıflandırma:

 

  1. Solunum sistemi ile ilgili olanlar: Allerjik rinit (saman nezlesi), bronşial astım, hiperventilasyon (sık nefes alma)
  2. Dolaşım sistemi ile ilgili olanlar: Hipertansiyon (kan basıncı yüksekliği), hipotansiyon (kan basıncı düşüklüğü), koroner (kalbi besleyen) damar hastalığı, migren
  3. Sindirim sistemi ile ilgili olanlar: Mide ve duodenum (oniki parmak barsağı) ülseri, ülseratif kolit (kalınbarsak iltihabı), sinirsel kusmalar, sinirsel kabızlık, irritabl (hassas) barsak sendromu, enkoprezis (dışkı kaçırma)
  4. Metabolik – Endokrin (iç salgı bezleri) sistem ile ilgili olanlar: Diabetes mellitus (şeker hastalığı), guatr ve hipertiroidi (tiroid bezinin aşırı çalışması), aşırı şişmanlık, yeme bozuklukları (anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza)
  5. Ürogenital sistemle ilgili olanlar: Adet düzensizlikleri, cinsel işlev bozuklukları, yalancı gebelik, enürezis (idrar kaçırma), infertilite (kısırlık)
  6. Kas – İskelet sistemi ile ilgisi olanlar: Eklem ağrıları, romatoid artrit
  7. Deri ile ilgili olanlar: Egzema, ürtiker, kaşıntı, psöriazis (sedef hastalığı), verruca vulgaris (siğil)

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox