Nöropatik (yaygın vücut) ağrıları

Nöropatik (yaygın vücut) ağrıları ile ilgili görsel sonucu

NÖROPATİK AĞRI VE TEDAVİSİ

Nöropatik ağrı nedir?

Nöropatik ağrı, sinirlerin ağrı iletim sistemlerinde ortaya çıkan, ağrı kesicilerle geçmeyen, karmaşık bir ağrı sendromudur. Ağrı sistemindeki bozukluk, beyin, omurilik ya da kol ve bacaklardaki sinirlerden kaynaklanabilmektedir. Sebebini tek bir mekanizma ile açıklamak çok güçtür. Toplam nüfusun yaklaşık % 1 oranında görülür.

Nöropatik ağrının normal ağrıdan farkı nedir?

Normal ağrı, vücut dokularının hasar görmesi sonucu, bir takım maddelerin salgılanması, bu salgılanan maddelerin de ağrı sinirlerini uyarmasıyla gelişen bir alarm sistemidir. Yani normal ağrıda öncelikle doku hasarı olur, sonra bu hasar beyne ağrı olarak iletilir. Nöropatik ağrı ise sinir sisteminin direkt olarak kendisinin etkilendiği bir durumdur. Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmesi  tartışmalıdır.

Nöropatik ağrı nasıl ve neden oluşur?

Nöropatik ağrı, sinir sisteminin uzun süreli ve sürekli olarak hasar görmesine bağlı gelişen, beyinde bir takım mekanizmalar yoluyla hafızaya alınan hoş olmayan bir his olarak tanımlanabilir.  Oluşum mekanizmalarından en önemlisi, ‘beynin ağrı hafızası’ olarak bilinen, ağrının beyinde yer etmesi durumudur. Buna ek olarak yine omurilik ve beyindeki sinirlerin bu kronik sinir hasarı sonucunda hassaslaşması sonucu verdiği anormal ve garip yanıtlar olarak da tarif edilebilir.

Peki nöropatik ağrı belirtileri nelerdir?

En sık görülen belirtiler: Ağrı, yanma, uyuşma, karıncalanma, keçelenme,  üşüme, donma hissi, bozulmuş cilt duyusu, hafif dokunmaya karşı aşırı ağrı hissedilmesi.

Nöropatik ağrı nedenleri nelerdir?

Sinir lezyonları , el ve ayaklarda sinir sıkışmaları, nevralji, sinir iltihapları, romatizmal hastalıklar, diyabet , genetik bazı sinir hastalıkları, B vitamini yetersizliği, AIDS nöropatisi, zehirlenmeler, bel boyun fıtıkları ya da kanal daralmasına bağlı gelişen sinir kökü zedelenmeleri, omurilik hastalıkları ve  beyin hastalıklarına bağlı nöropatik ağrı sendromu gelişebilmektedir.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox