Mide Barsak Hastalıkları ve Cerrahisi

Mide Barsak Hastalıkları ve Cerrahisi ile ilgili görsel sonucu

Mide kanseri

 1. Mide kanseri nedir?
  Mide kanseri, midenin epitel dokusundan kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir.
 2. Mide kanserinin nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?
  Midenin bazı hastalıkları, mide kanserine yatkınlık yaratabilir. Bunlar arasında mide polipleri, atrofik gastrit, pernisiyöz anemi, intestinal metaplazi, hipertrofik gastropati sayılabilir. Hastalığın risk faktörleri arasında diyetle gıda koruyucu nitratların tütsülü gıdaların alınması, erkek cinsiyet ve ailede mide kanseri öyküsü yer alır.
 3. Mide kanserinin belirtileri nelerdir? Tanı nasıl konulur?
  Hastalığın erken döneminde hastalar genellikle şikayetsizdir ve fizik muayenede genellikle özellik saptanamamaktadır. Bununla birlikte hastalarda karın ağrısı, siyah renkli dışkılamayla ortaya çıkan mide kanaması, iştahsızlık, kansızlık belirtileri, yorgunluk, bulantı-kusma gibi şikayetler görülebilmektedir.
  Mide kanseri tanısında en kesin yöntem gastroskopi (midenin endoskopiyle incelenmesi) ve bu sırada alınan parçanın patolojik incelemesidir.  Bu işlemle beraber karın bilgisayarlı tomografisi, ultrasonografi, endoskopik ultrasonografi gibi ilave incelemeler de uygulanmaktadır.
 4. Mide kanserinin tedavisi nedir?
  Mide kanserinin öncelikli ve en iyi sonuç veren tedavisi cerrahidir. Ameliyatta midede tümörün bulunduğu bölümün ya da midenin tamamının çıkarıldığı teknikler kullanılır. Genellikle mide ile birlikte bazı çevre yapılar ve geniş bir alandaki lenf düğümleri  de çıkarılarak daha geniş onkolojik sınırlar elde edilir. Cerrahi uygulanan hastalarda pekiştirici tedavi olarak kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir. Ayrıca bazı hastalarda ameliyat yapma şansı bulunmamaktadır; bu hastalarda kemoterapi veya radyoterapi başlıca tedavi yöntemleri olarak kullanılabilir.

Doktorlar

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox