Kulak Kaşıntısı

Şayet kulağınız halen iltihaplı , kulak zarınız delinmiş veya önceden delik ise , hasar görmüşse veyahut kulak operasyonu geçirmişseniz, yüzmeden ve kulak damlası kullanmadan önce kulak, burun,boğaz hekimine danışmanız lazımdır.

Kulaklar Neden Kaşınır ?

Kaşınan her türlü kulak kişiyi çok rahatsız eder. Ani oluşan kaşıntılara sıklıkla mantar enfeksiyonu sebep olur , daha uzun süreli durumlarda sıklıkla kronik dermatit denilen deri inflamasyonu kaşıntının sebebidir. Başta oluşan kepek gibi dış kulak yolunda da kuru , ince ve bol miktarda kepek oluşabilir , buna ‘seboreik dermatit’ adı verilir. Bazı kişiler, yiyecekle-rinde değişiklik yaparak (yağlı yiyecekler, karbonhidratlar , çikolata gibi yiyeceklerden uzak durarak ) bu durumun önüne geçebilirler. Hekimler kulaklar kaşındığında genellikle yağlı veya kortizonlu damlalar önerirler. Uzun süreli tedavisi olmasa da kontrol altında tutulabilirler. Nadir olarak kulak kaşıntısı alerjik de olabilir ve bu durumun tedavisi farklıdır.

Kaşıntılı , kepekli kulaklar veya kulak akıntısının biriktiği kulaklar ‘yüzücü kulağı’nın gelişmesine yatkındırlar. Bu kişiler özellikle kulakları ıslak kaldığında koruyucu kulak damlaları kullanmaları konusunda bilinçli olmalıdırlar. Yüzme mevsimi başlamadan önce kulaklarının temizletmeleri de çok yardımcı olur.

Tatarcık, Sinek ve Yabancı Cisimler ?

Kulak içersine giren birçok böcek vardır, Tatarcık, güve , hamam böceği bunların başında gelir.Tatarcıklar kulak akıntısı içersinde hapsolur ve uçmazlar. Daha büyük böcekler kulak içersinde dönemezler ve geri çıkamazlar. Bu yüzden sürekli hareket ederek kişide kulak ağrısına , sese ve korkuya sebep olurlar.

Tatarcıklar ılık su ile yıkanarak kolayca çıkartılabilirler (yıkandıktan sonra hem kulağın kuruması hem de antiseptik amaçla alkol damlatmayı unutmayınız) . Büyük böcekler için ilk yapılacak şey kulağın mineral yağ ile dondurulmasıdır, yağ böceğin nefes deliklerini tıkayarak ölmesine sebep olur. Bu durum 5 ila 10 dakika da gerçekleşir. Bundan sonra böceğin çıkartılması için hekime başvurmanız gerekir.

Boncuklar, kalem uçları, silgiler, plastik oyuncak parçaları, kuru fasulyeler çocukların kulaklarına soktukları sık yabancı cisimlerdendir. Bunların çıkartılması çok hassas bir iştir ve mutlaka bir kulak burun boğaz hekimince yapılmalıdır.

Bölüm Doktorlarımız

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox