Kol, bacak deformite ameliyatları

Kol, bacak deformite ameliyatları ile ilgili görsel sonucu

Bacak eğrilikleri doğuştan veya büyüme sırasında ortaya çıkabildiği gibi (gelişimsel) kırık sonrasında da oluşabilir. Tedavi hastanın yaşına ve eğriliğin sebebine göre değişiklik gösterir. İki bacakta birden eğrilik var ise genu varum (“O” bacak) veya genu valgum (“X” bacak) denir.

Bacak eğriliği genellikle kozmetik şikayetlere yol açar ancak aslında ciddi bir ortopedik problemdir. Tedavi edilmeyen eğrilikler zaman içerisinde daha ciddi ortopedik sorunlara yol açarlar. Eğer kişi aktif spor da yapıyorsa erken yaşta menisküs yırtılmaları, bağ yaralanmaları ortaya çıkabilir. Bu ilave sorunlar daha ileri yıllarda diz ekleminde ciddi kireçlenme ile sonuçlanabilir ve diz protezi ameliyatları gibi tedaviler gerekebilir. Bu sebeplerden dolayı bacaklarda tedavi edilmesi gereken bir eğrilik var ise genç yaşta düzeltilmesi ileri yaşlarda daha büyük ameliyatlara ihtiyacı engeller.

Nasıl Tedavi Edilirler ?

Bacak eğriliklerinin tedavisi eğriliğin sebebine ve eşlik eden problemlere (kireçlenme vb!) göre değişir. Bacak eğrilikleri her hastada farklı tedavi yöntemleri gerektirebilir. Tedavi yöntemine uygun röntgenlerin çekilmesi ve klinik muayene sonucunda karar verilir. Tedavide “Tomofix yöntemi”, “Taylor Spatial Frame yöntemi”, “İntramedüller çivi yöntemi”, “Retrograd IM üzerinden uzatma yöntemi” gibi farklı ve modern yöntemler kullanılır.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox