Karın Damarı tıkanıklık ya da balonlaşması (anevrizma) Ameliyatları

Atardamar anevrizması (balonlaşması) nedir?

Atardamar anevrizması ya da balonlaşması damar duvarının sağlamlığını kaybetmesi ve genişlemesidir. Damarda balonlaşma olunca damar duvarı incelir ve bu da damarda yırtılma ihtimali oluşturur. Yani anevrizmlarda en önemli sorun yırtılmaları e içi kanama oluşturmalarıdır.

Abdominal aort ya da aorta karındaki ana atardamarımızdır. Bunun balonlaşmasına abdominal aort anevrizması denir. Abdominal aortanın normal çapı 3 cm den küçüktür. Eğer bu damar çapı 3 cm yi aşarsa buna balonlaşma ya da anevrizma adı verilir. Ancak 3 cm den biraz geniş olması ciddi risk yaratmaz. Abdominal aort anevrizması ancak 5.5 cm çapı geçerde tedavi gerektirir. Bazı durumlarda (bazı özel anevrizma tiplerinde) daha küçük anevrizmaların da tedavisi gerekebilir. Örneğin anevrizma 3 ile 5.5 cm arasında ancak yırtılma var ya da yırtılma ihtimali yüksek ise, 5.5 cm çapa ulaşmasa bile tedavi gerekebilir.

Aort anevrizmalarında tedavi gerekir dediğimizde tedavi ya ameliyattır ya da anjiyo ile büyük kaplı stentlerin (stentgreft) yerleştirilmesidir.

Aort nedir? 
Aort, kalpten çıkan ana atardamarımızdır. Vücuda oksijenlendirilmiş kanı taşıyan en büyük atardamardır. Kalpten çıktıktan sonra, önce kalbi besleyen koroner atardamara, oradan da beyne ve kola giden damarlara doğru yol alır. Ardından bir kavis çizerek arka taraftan vücudun aşağısına doğru inmeye başlar. karın bölgesinin alt kısmınd asonlanır. Belli bölümleri vardır. Çıkan aort (kalpten çıktıktan sonraki bölüm), arkus aort ya da yay yapan aort (kol ve beyin damarlarının çıktığı bölüm), inen aort (sırttan başlayıp aşağıya kadar inen bölüm), torasik aort (göğüs boşluğundaki bölüm), abdominal aort (karnın içindeki bölüm).

Neden olur? 
Oluştukları yere göre çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Genellikle dejeneratif dediğimiz yüksek tansiyon, ateroskleroz dediğimiz kireçlenme, inflamasyon dediğimiz bazı enfeksiyonlar ve bağ dokusu hastalıkları, anevrizma nedenleri arasındadır. Bazı grup anevrizmalarda genetik faktörlerin de etkisi büyüktür. Kromozomlardaki bozukluklardan kaynaklanan damar duvarı yapısının normal kuvvetinde olmaması sonucu mutasyonlar oluşabilir. Bu mutasyonlara bağlı olan anevrizmaların genetik bağlantısı vardır.

Anevrizmaya aortanın hangi bölümünde olur? 
Aortada en fazla gördüğümüz anevrizmalar, infrarenal dediğimiz böbrek altında, böbrek damarları çıktıktan sonraki bölgede ortaya çıkar. İnfrarenal bölgeden sonra en fazla görülen anevrizmalar, asendan bölge dediğimiz aortun kalpten hemen çıkışındaki aort damarında görülen genişlemelerdir. Ama anevrizma her bölgede olabiliyor, hatta bazen bütün aortu boydan boya kaplayan türleri bile oluyor.

Abdominal aort anevrizması neden önemli bir hastalıktır?

Normal damarlarımızın kendiliğinden kanamsı son derece seyrektir. Bir damarın kendiliğinden yani bir kaza ya da kesme batma olmadan kanaması için duvarının zayıflaması gerekir. Aort balonlaşması bunlardan biridir. Kanayan damar küçük bir damar olursa tehlikeli olsa da büyük bir sorun yaratmayabilir. Ama kanayan damar abdominal aort damarı ise çok ciddi iç kanama yapabilir. Hastanın hayatını tehlikeye sokar ve genellikle acil ameliyat ya da acil anjiyo ile stentgreft yerleştirme tedavisi gerekir. Abdominal aortada ve diğer tüm atardamarlarda damar ne kadar genişlerse damar duvarı o kadar gerilir, incelir ve yırtılma ihtimali o kadar artar. Yani aort çapı 5.5 cm ise kanam ihtimali ne ise, aort çapı 8 cm olduğunda kanama ihtimali bir kaç kat artar. Aort çapı 3 cm’den 5.5 cm’ye kadar genellikle 6 ya da 12 ayda bir takip edili ve genişleme hıızna bakılır. Bu takip ya renkli Doppler ultrason ya da bilgisayarlı tomografi ile yapılır. Hızlı genişleme (toplam çap 5.5 cm’yi geçmese bile) erkekn tedavi kararı verdirebilir. Yavaş genişleme ise bizi daha güvende hissettirir.

Doktorlar

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox