İlizarov tipi ve bilgisayar destekli eksternal fiksatörler

İlgili resimEkstremite Rekonstrüksiyonu (uzatma, eğrilik düzeltme vs.)

Ekstremite ( kol, bacak) rekonstrüksiyonu (düzeltilmesi, eski haline getirilmesi) terimi kol ve bacakta meydana gelen kısalık, kaynamama, enfeksiyon, eğrilik gibi sakatlığa yol açan ciddi problemlerin tedavisinde kullanılan yöntemlerin tamamını tanımlar. Bu tedavi yöntemleri uygulanırken farklı cerrahi yöntemler ve teknolojiler kullanılır. Eğrilikler tek başına veya kısalık veya kaynamama gibi diğer problemler ile birlikte var olabilir. Kol ve bacakta bir arada bulunan problemlerin sayısı arttıkça tedavi yöntemleri de karmaşıklaşır.

Basit pro
blemlerin tedavisinde eğrilik ameliyat sırasında düzeltilerek vücud içinde veya dışında  kalan implantlar (halk arasında platin olarak tabir edilir) kullanılarak kemik kaynayana kadar sabitlenir.

Bu yöntem ile hastalar için  ameliyat sonrası dönem daha konfroludur ve rehabilitasyona uyum daha iyidir. Ancak mükemmel bir planlama yapılması gereklidir. Eğer düzeltme yetersiz ise ameliyat sonrasında değişiklik yapılması mümkün değildir. Kısalıkların giderilmesi genellikle sağlanamaz. Bazen kayanam sonrasın içerideki implantların çıkarılması gerekebilir. Bu da hastanın ek ameliyat olmasını gerektirir.

Bunun dışında vücudun dışında duran eksternal fiksatör denilen cihazlar ile düzeltme yapmak mümkündür. Bu cihazların en büyük avantajı büyük ameliyat kesileri oluşturmadan uygulanabilmeleri, kompleks eğrilikleri kısalık problemini de beraber çözebilmeleri, ameliyat sonrası hastanın yürümesine izin verebilmeleri, yara takibinin ve çözümünün daha kolay olması, enfeksiyon varlığında uygulanabilmeleri, içte kalan implantlar ile tespit edilemeyen kemik parçalarını sabitleyebilmeleri ve kolay çıkarılabilmeleridir. Bu avantajları yanında; taşınmalarının zor olması, konforlu olmamaları, bazen ağrılı olabilmeleri, ciltten kemiğe giren tel ve çivilerin dibinde enfeksiyon gelişebilmesi ve egzersiz yapılmasının zor olması gibi dezavantajları mevcuttur. Ancan bazen çok kompleks problemlerde (eğrilik, kaynamama, kısalık ve enfeksiyonun bir arada olduğu gibi) bu cihazların kullanımı kaçınılmazdır. Bu cihazların farklı tipleri mevcuttur. En çok bilineni İlizarov denilen halka şeklindeki cihazlardır. Bu cihazın icadı ekstremite rekonstrüksiyonu konusunda devrim yaratmıştır. Bir çok problemin çözümü kolay hale gelmiştir.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox