İdrarda Kan Görülmesi

İdrarda Kan Görülmesi ile ilgili görsel sonucu

İDRARDA KAN

 

İdrarda saptanan kanamanın pek çok nedeni vardır. Ciddi bir tehlikenin habercisi olabileceği gibi önemsiz bir nedenden de olabilir. Bu nedenle mutlaka araştırılmalıdır. Bir hastalık varsa bulunarak geç kalmadan tedaviye başlanmalıdır veya bir sorun olmadığını anlayıp rahat etmelidir.

İdrarda kan bazen gözle görülecek kadar fazladır. Bazen de sadece idrar tahlilinde kan hücrelerine rastlanır ve tesadüfen saptanan “mikroskopik” kanama, genellikle normal bir kontrol sırasında meydana çıkar. İdrarda bir şekilde kan görülmesi, toplumun yüzde 5’inde rastlanır.

Kadında veya erkekte, idrar sisteminin herhangi bir bölgesinden gelebilir. Yani böbrekler, böbrek boruları (üreter), mesane ve dış idrar yolundan kanama olabilir. Ayrıca erkeklerde prostat hastalıkları nedeniyle de olabilir.

İdrarda kanamanın en sık nedenleri nelerdir?
Kanama genellikle, belirgin bir hastalığı göstermez. Hele kanama olan hastaların yüzde 15’inde hiçbir sorun bulunamaz. Ama bazen de mutlaka tıbbi müdahale gerektiren bir hastalığın habercisi olabilir. Bunların en önemlisi kanserdir. Bazen de böbrek taşları ile idrar yolu enfeksiyonları kanamaya neden olur. Prostatit ve ağır egzersiz de idrarda kanamaya neden olur.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox