Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme ile ilgili görsel sonucu

  Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik, insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir. Gebelik dönemindeki beslenme şekli, anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bu gerçek, halk arasında gebe annenin, iki kişilik yemesi gerektiği fikrini doğurmuştur. Oysa gebelikte fazla beslenme de, yetersiz beslenme kadar anne ve bebek sağlığına zarar verir.

Kadın Doğum Doktorları ve Beslenme uzmanları, gebelikte annenin (eğer anne adayı normal vücut ağırlığında ise) her ay ortalama 1-1.5 kg. ağırlık kazanmasını önermektedirler. Olması gereken ağırlıktan daha fazla olup gebe kalan anne adaylarında amaç annenin hızlı ve fazla kilo almasını engellemek olup kesinlikle gebelik süresinde zayıflatma tedavisi önerilmez.

Gebelik beslenmesinde hedef; anne adayının mümkün olduğunca dengeli, sık, sağlıklı ve tüm besin gruplarını içerecek şekilde beslenmesini sağlamaktır. Öğün sayısı artırıldıkça gebelik döneminde görülmesi muhtemel bulantı, kusma, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık gibi sıkıntıların da görülme riski en aza indirilmiş olur.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox