Endometriyal Biyopsi

Endometrial Biyopsi

Endometrial biyopsi, rahim içinden tanı ve tedavi amaçlı parça alınması işlemidir. Bu biyopsi daha çok endometrial hiperplazi gibi rahim iç dokusunun kalınlaşmasında ya da adet kanamalarının uzun sürmesi gibi sorunlarda tanı ve tedavi amacıyla yapılır. Rahim iç dokusuna endometrium denildiğinden, rahim iç dokusundan parça alınması endometrial biyopsi olarak tanımlanır. Endometrium denilen rahim iç zarı her ay adet kanaması şeklinde dışarı atılan dokudur. Endometrium hiperplazi ise, rahim içi dokusunun kalınlaşması nedeniyle ortaya çıkar. Bu sorunda kanser şüpheleri oluşur. Çünkü rahim içi kalınlaşması beraberinde rahim kanserini getirebilir. Rahim içinde kalınlaşma kadınlarda daha çok 40 yaşından sonra görülür ve düzensiz adet kanamalarının oluşmasına neden olur. Obez denilen kilolu kadınlarda vücuttaki östrojen hormonu yüksek olduğundan, rahim kanserinin öncüsü olarak görülen endometrium hiperplazi açısından risk altında olur.

Endometrial biyopsi neden yapılır?

Rahim içi dokusunda kalınlaşma olursa ve bu ultrason tetkikiyle belirlenirse, rahim içindeki dokudan parça alınmalı ve patolojide incelenmelidir. Bu işleme endometrial biyopsi denmektedir.

Endometrial biyopsi nasıl yapılır?
Rahim içi kalınlaşmanın ultrasonda tespit edilmesinden sonra, yapılacak biyopsi iki farklı şekilde uygulanabilir. Bunlar;

Full küretaj (Tam): Bu biyopsi işleminde rahim içi dokusu tam olarak temizlenmekte ve kesin tanı konulmaktadır. Rahim içi dokusunun tamamen temizlenmesi yüzünden hastanın var olan kanaması kesilir. Bu sayede tedavi de uygulanmış olur. Rahim içinde fazla kalınlaşma yoksa bu işlem hastanın tedavi edilmesini sağlar.

Bu işleme aynı zamanda tanı amaçlı küretaj yani probe küretaj adı verilir. Bu şekilde yapılan küretaj işleminde hastaya genel anestezi ya da lokal anestezi yapılabilir.

Pipelle ile biyopsi: Bu yöntemde rahim iç dokusunun incelenmesinde pipelle denilen özel bir ince plastik boru kullanılır. Plastik boruyla endometrial biyopsi işlemi yapılır. Bu biyopsi sırasında hastaya anestezi verilmesine gerek kalmaz. Çünkü ağrısız ve kolay şekilde yapılır. Fakat rahim iç dokusu tam kazılmadığından, sadece tanı amaçlı kullanılır. Bunun tedavi edici özelliği bulunmamaktadır.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox