Doğuştan Kalp Hastalıklarının düzeltilmesi

İlgili resimDoğusal kalp hastalıkları, genellikle bebeğin anne karnında organlarının gelişim dönemi olan gebeliğin ilk 8 haftası içinde ortaya çıkar. Ailede bu tür bir hastalığı olması, yaşlı anne gebeliği, insulin kullanan şeker hastası kadınların gebelikleri, gebeliğin ilk 8 ayında ilaç kullanılması ,rontgen ışınları, kızamıkçık gibi enfeksiyonlar doğuştan kalp hastalığı riskini arttırır. Ancak bu tür hastalıkla başvuran ailelerde çoğunda bir neden yoktur.  Bu hastalıklar çok çeşitlidir. Bir kısmı kalbin hemodinamisini ve anatomik yapısını çok fazla etkilememiştir, örneğin küçük bir ASD gibi, bu hastalar  yaşam boyu bir belirti vermeden  normal hayatlarını sürdürürle. Ama örnek verdiğimiz aynı ASD çok büyük ve ağır kalp yetmezliğine yol açan bir patolojide olabilir ve çocukluk döneminde ameliyat gerektirebilir.

Doğumsal Kalp Hastalıkları, asiyanotik(morluk yapmayan ) ve siyanotik (morluk yapan) hastalıklar olmak üzere ikiye ayrılır.

Asiyanotik (morarmasız) konjenital kalp hastalıklarında şant  (ASD, VSD, PDA, EYD) ağırlıklı olarak soldan sağa doğrudur. Yani oksijenlenmiş temiz kan kalbin sol tarafından sağ tarafına doğru,  var olan bu defektlerden geçer, ve pulmoner akım (akciger dolaşımı), sistemik akımdan daha fazladır. Defektin ve şantın (geçen kan miktarı) büyüklüğüne göre erken dönemde kalp yetmezliği ve ameliyet gerekir.

Siyanotik(morarmalı) Konjenital Kalp Hastalıklarında ise şant genellikle, sağdan sola doğrudur (oksijenlenmemiş kan sola geçip oradanda tüm vücuda pomoalanır) ve akciğere giden kan azalır. Vücutta oksijeni düşük kan dolaştığı içinde bu bebekler mor olarak görünür.

En çok rastlanan doğumsal kalp hastalıkları Atriyal septal defekt (ASD), venriküler septal defekt (VSD), patent ductus arteriozus (PDA),  Fallot tetralojisi (TOF), Aort Stenozu (AS), Büyük arter trans pozisyonu (TGA) dır. Ancak konjenital kalp hastalıkları ve defektlerin kombinasyonları çok fazladır.

Prognoz Asiyanotik (morarmasız) Konjenital Kalp Hastalıkları’da daha iyidir. Fallot Tetralojisi dışındaki Siyanotik (morarmalı) Konjenital Kalp Hastalıklı çocuklar, müdahale edilmezse nadiren bir yaşını geçer. Fallot Tetralojisinde tedavi edilmeyen hastalarda yaşam süresi 2.5 – 7 yıldır, sadece % 10’u tedavisiz 20 yaşını geçebilir. Ameliyat edilen Fallot Tetralojisinde ise prognoz oldukça iyidir ve normale yakın bir yaşam sağlanmıştır.

Doğum öncesi 14. Haftadan sonra fetal ekokardiyografi yapılarak kalp bozuklukları ana karnında teşhis edilebilmektedir. Ancak daha hassas tetkikler 23. Haftada yapılarak bu hastalıkların çoğuna anne karnında tanı koyabilmek mümkündür.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox