Diadinamik akım

Diadinamik Akım ile tedavi1929 yılında Pierre Bernard, galvano-faradik akımları incelemiş ve diadinamik akımlar adını vermiştir. Bu akımlar tipleri ile karakterize olup aneljezik ve hiperemik etkileri vardır. Diadinamik akımlar sinüzoidal akımların bir çeşit rektifikasyonudur. İki sinüzoidal akım üst üste bindirilerek elde edilir. İkinci dalga birincinin aksi yönünde bindirilir. Sonra izoelektrik çizginin altında kalan kısım filtrelerle süzülür. Birinci dalga sabitidir, ikinci dalga şiddeti ise inişli çıkışlıdır.

Diadinamik akımın çeşitleri;

1-Difaz Fikse: Teknik olarak 50Hz’lik alternatif akım olup, tam dalga rektifiye edilmiştir. Genelde, diğer Diadinamik akım uygulamalarının öncesinde kullanılırlar. Ayrıca sempatik ganglionlar üzerine uygulamalarda kullanılır. Hasta uygulama sırasında iğneleme duyumu alır.

2-Monofaz Fikse: Teknik olarak 50Hz’lik bir akımın yarım dalga rektifikasyonudur. Bu tip akımlar konnektif dokunun non-spesifik stimülasyonunda ve Difas Fikse uygulamalarının ardından ağrılı spazm durumlarında kullanılır. Bu akımda hastalar kuvvetli bir vibrasyon duyusu alırlar.

3-Kurt Periyot: Difaz Fikse ve Monofaz Fikse uygulamalarının birbirini izlemesidir. Non-spazm ağrılı durumlarda ve travmatik durumlarda kullanılır.

Doktorlar

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox