Çocuk Göz Hastalıkları

Çocuk Göz Hastalıkları ve Şaşılık Ünitesi- Rop Muayenesi ile ilgili görsel sonucuÇocuk Göz Hastalıkları ve Şaşılık Ünitesi- Rop Muayenesi
Çocuklarda en sık olarak görülen göz problemlerini, görme kusurları, göz kaymaları, göz tembelliği, göz iltihapları, göz alerjileri ve göz yaralanmaları oluşturuyor.

Göz kusurları
Gözlerimizin bir cismi net görebilmesi için cisimlerden gelen ışınların, saydam tabaka ve lens tarafından kırılarak sinir tabakası üzerine düşmesi gerekiyor. Eğer görüntü gözümüzün sinir tabakasına düşmezse bulanık görüyoruz. Bu bir “Göz kusuru” sayılıyor.

Temel olarak 3 grup kusur bulunuyor: Miyopi, Hipermetropi ve Astigmatizm.

Çocuklarda görme kusurlarına sık olarak rastlanıyor. Çocuğun görme konfor ve kalitesinin korunması için, bizi uyarıcı işaretlere dikkat ederek, ilk göz belirtisinde göz hekimine başvurulması gerekiyor.

Miyop; Tahtadaki yazıyı okuyamıyor!
Çoğu zaman okul dönemindeki çocuklarımızın ilk şikayeti, miyopla ilgili oluyor. Çocuk, tahtadaki yazıyı okumakta zorlanıyor. Cisimlerin görüntüleri gözün sinir tabakasındaki görme merkezinin önüne düşüyor. Miyop olayında, göz, yakını iyi, uzağı bulanık görüyor.

Hipermetrop; Okurken gözü yoruluyor, bulanık görüyor!
Hipermetrop olayında, görüntü, gözün arkasına düşüyor. Bu durumda çocuk, yakındaki cisimleri net göremiyor, okurken ve yazarken sıkıntı çekiyor. Gözün büyümesiyle birlikte kusur azalıyor. Ancak yüksek hipermetrop durumunda uzağı görme konusunda da sıkıntı çekiliyor. Bu kusura bazen şaşılık, bazen de ambliyopi denen göz tembelliği eşlik ediyor.

Astigmat; Baktıklarını çarpık görüyor!
Bir cismin görüntülerinin birkaç odağa birden düşmesi durumunda, göz, hem uzak, hem de yakındaki görüntüleri çarpık algılıyor. Buna “astigmatizm” deniliyor. Astigmatizm ile beraber miyopi ve hipermetropi de bulunabiliyor. Gözlükle, torik veya gaz geçirgen yarı sert lenslerle veya laserle kusur düzeltilebiliyor.

Şaşılık
Şaşılık da önemli göz kusurları arasında yer alıyor. Halk arasında göz kayması veya şehla bakış olarak da bilinen bu duruma tıp ilminde “strabismus” deniliyor. Şaşılıkların yüzde 70’i iç tarafa kaymalar şeklinde oluyor. Bebekler 3 aylık olduktan sonra kayma belirtileri görülürse hemen muayene ettirilmesi gerekiyor..

Şaşılıkların tedavisi için dört yöntem kullanılıyor;

Kapatma
İlaç
Gözlük veya prizma denilen özel camlar
Cerrahi müdahale
Bu yöntemler yalnız başlarına veya birleştirilerek uygulanabiliyor.

PREMATÜRE RETİNOPATİSİ (ROP)

Prematüre Retinopatisi erken doğan bebeklerin gözlerinde görülen en önemli sağlık sorunlarından biri olarak tanımlanmaktadır. Bebeklerin gözlerindeki damarlar, bebek doğuncaya kadar gelişir. Erken doğan bebeklerde bu gelişme tamamlanmadığı için doğduktan sonra da devam eder. Prematüre bebekleri yaşatmak için yüksek konsantrasyonlarda verilen oksijen, gözdeki damarların anormal gelişmesine sebep olabilir. Bunun sonucunda ise damarlanması tamamlanmamış bebeklerin retinalarında kısaca ROP olarak anılan, Prematüre Retinopatisi hastalığı meydana gelir. Erken dönemde tedavi edilmezse her iki gözde de körlüğe neden olur. Bu nedenle erken doğan bebeklerin muhakkak göz doktoru kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Prematüre Retinopatisi En Çok Hangi Bebeklerde Görülür?

Normal bir gebelik 40 hafta ya da 280 gün sürer. Eğer 37 hafta tamamlanmadan önce doğum gerçekleşirse bebek prematüre kabul edilir. 2.500 gramdan az doğan bebeklere ise düşük doğum ağırlıklı bebek denir. Bu bebeklerin üçte ikisi prematüredir.

Prematüre retinopatisinin en sık görüldüğü grup 1.000 gramın altında doğanlardır. Bu nedenle 1.500 gramın altında ve 32’inci haftadan önce doğmuş tüm bebeklerde mutlaka ROP muayenesinin yapılması gerekmektedir. Yenidoğan bebekler konusunda ROP’un erken tanısı ve tedavisi uzmanlaşmış çocuk doktorları ve oftalmalogların birlikte çalışması ile mümkündür. Ayrıca bebeklerde rastlanan akciğer, kalp damar rahatsızlıkları, ağır enfeksiyonlar ve beyinde yaşanabilecek problemler de retinopati riskini arttırmaktadır. Erken teşhiste tedavisi olup geç kalındığı zaman her iki gözde de körlüğe yol açar.

Bebeklerin Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Doğumdan sonra 4-6 hafta arasında mutlaka göz muayenesinin yapılması gerekmektedir. Hafiften ağıra doğru beş evresi bulunan ROP tedavisinde başarı, hastalığın evresiyle ilintilidir. İlk iki evrede takip yeterli olurken, üçüncü evreden itibaren ise lazer ve krio tedavisine başlanılması gerekmektedir. Çünkü hastalık en iyi tedavi sonucunu üçüncü evrede vermektedir ve dördüncü ile beşinci evrelerde yapılması zorunlu cerrahi müdahalede ise başarılı sonuç elde edilememektedir. Yenidoğan tüm bebeklerin ilk bir ay içinde göz muayenesinin yapılması sadece ROP değil, birçok göz hastalığı, göz tansiyonu, göz tembelliği, gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve şaşılık gibi zamanında tanısının konması ve başarılı tedavi olanağını sağlaması açısından da önemlidir.

Bölüm Doktorlarımız

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox