Bütün Cerrahi Branşlarda Genel ve Rejyonel Anestezi Uygulaması

Genel ve Rejyonel Anestezi Uygulaması

Anestezi girişim sırasındaki ağrı ve hoş olmayan duyumsamaları ortadan kaldırmaktadır. Size uygulanacak olan cerrahi işlem sırasında yapılanları hissetmemeniz amacıyla size anestezi uygulanacaktır. Anestezi uzmanı tüm ameliyat boyunca yaşamsal işlevlerinizi yakından izleyip, ortaya çıkan tıbbi sorunları anında teşis edip müdahale eden hekimdir. Bu nedenle tıbbi geçmişinizle ilgili bilgi alır, gerekirse muayene eder, tahlil ve konsültasyon ister.
Ameliyat yapılacak bölgeye göre değişik anestezi yöntemleri kulanılabilir.( genel anestezi,rejyonel anestezi:-epidural veya spinal anestezi, periferik sinir blokları, lokal anestezi)

Ameliyathaneye girdiğiniz zaman:
1- size bir damarınızdan serum takılacak (elinizin üstünden veya kolunuzdan bir iğne ile)
2- kalbinizin çalışmasını gözlemek için göğüsünüze elektrodlar yapıştırılacak
3- parmağınıza kanın oksijenlenmesini gösteren mandala benzer bir gereç takılacak
4- tansiyonunuzu izlemek üzere kolunuza tansiyon aleti takılcaktır
Bunların dışında anestesiztinizin gerekli göreceği özel uygulamalar yapılabilir. Eğer yapılacaksa bu uygulamalar hakkında size detaylı bilgi verilecektir.

I-Genel Anestezi
Genel anestezi bilincin ve tüm duyuların kontrollü bir şekilde doktor tarafından ortadan kaldırılması halidir. Anestezi ilaçlarının etkisi ortadan kalkınca bilinciniz yerine gelir. Damarınıza takılan iğneden verilecek ilaçlarla veya maskeden solutulacak oksijen ve anestezik ilaç karışımı ile uyumanız sağlanacaktır. Ameliyatınız süresince yaşamsal fonksiyonlarınız sürekli olarak izlenecektir. Operasyon bittikten sonra, size oksijen dışındaki ilaçlar uygulamalar kesilerek uyandırılacaksınız.

II. Bölgesel ( Rejyonel) Anestezi
Uyuşturulacak bölgenin özelliğine göre: anestezi ilaçları doğrudan sinir liflerinin yakınına özel bir iğne ile uygulanır. Bölgesel anestezinin en sık kullanılan tipleri şunlardır:

  • Spinal Anestezi:
  • Epidural Anestezi:
  • Periferik sinir blokları

Bölüm Doktorlarımız

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox