‘Bel Okulu’ programı

Bel ağrıları çağımızın en yaygın ve en sık görülen problemlerinden biri olmaya devam ediyor. Erişkin bireylerin önemli bir yüzdesi, hayatlarının en az bir döneminde  bel ağrısı geçirirler. Bu, bazen orta derecede bir bel ağrısı, bazen de şiddetli bir bel tutulması tarzında olabilir. Bunun altında yatan pek çok sebepten bahsedilebilir. Az bir kısmında zorlayıcı, ani hareketler vardır. Fakat çoğunda olay, kendiliğinden meydana gelmiş gibi görünür.

İşte en büyük ve yaygın problem burada karşımıza çıkıyor. Kişinin beli çok basit bir zorlanma ile tutuluverir, çünkü aslında bu, bardağı taşıran son damladır.  Böyle hastalar muayene edildiğinde, belin uzun zamandır normal çalışmadığı, vücudun  yükünü  taşıma  görevini  gereği gibi yerine getiremediği görülür. Beldeki yetersizliğin durumu, aslında, küçücük bir deprem sırasında yıkılabilecek zayıf ve çürük bir binaya benzer. Bina zayıf kaldığı sürece, her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Peki bel için bu ne demektir ?

Uykuda geçirdiğimiz ortalama 8 saatin dışında kalan yaklaşık 16 saatlik sürede, belimiz sürekli olarak çalışmaktadır. Çünkü yerçekimine karşı iş yapmaktadır. Halbuki kollarımız ve bacaklarımız böyle değildir.  Çok yürüyüp de bacaklarımız yorulduğunda, oturup dinlenebiliriz,  veya kollarımızla yorucu bir iş yaptıktan sonra yine çalışmayı bırakıp dinlenebiliriz; ancak belimizde böyle olmaz. Çünkü uzanmadığımız sürece, ister oturalım, ister ayakta duralım ve isterse yürüyelim;  belimiz sürekli yerçekimine karşı çalışmakta, bir iş yapmaktadır. Burada karşımıza iki kavram çıkıyor… Güç ve Dayanıklılık (yani Endurasyon).

Doktorlar

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox