Alt Ekstremite perforan ven, Renkli Dopler US ( tek taraf)

VENÖZ DOPPLER

Alt ekstremite venöz Doppler; varis şüphesi ya da gözle görülen varisleri olan kişilerdeki bacak toplar damarlarının ultrasonografi ve renkli Doppler ile detaylı bir şekilde incelenmesi işlemidir. Herhangi bir ilaç kullanmadan, radyasyona maruz kalmadan, yaklaşık yarım saatlik sürede tamamlanır.Toplar damarların ultrasonografi ve renkli Doppler ile değerlendirilmesi özellikle bacaklarda izlenen ve çok sık karşımıza çıkan bir sağlık sorunu olan varislerde çok sık kullanılan bir tanı yöntemdir. Bu tetkikin istenmesinde bir diğer neden derin ven trombozu araştırması ya da takibidir. Derin ven trombozunun ultrasonografik tanısı nispeten kolaydır.

Varisler bacak toplardamarlarında kan birikmesi ve bunun sonucunda zamanla damarların genişlemesi ve fonksiyonlarını daha çok yitirmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Hastalığın gelişmesinde yatkınlık yaratan bir çok etken söz konusudur. Ancak tedavisinde en önemli nokta bu toplar damarlara fazladan gelen bu kanın nerden geldiği yani reflü kaynağıdır.

Varis varlığında ve özellikle cerrahi bir tedavi planlanıyorsa yapılacak olan venöz renkli Doppler incelemenin önemi çok artmaktadır. Varislerin cerrahi tedavilerinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler açık ameliyattan başlayarak kateterle yapılan radyo frekans tedavisine kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır. En iyi tedavi seçeneği hastadan hastaya değişmektedir. Her hastaya özel tedavi yöntemi seçilmesi en önemli noktadır. En çok gözden kaçırılan nokta olan kapakçık yetersizliği bizce varisin altında yer alan en önemli problemdir. Merkezimizde özelikle bu kapakçıklar aranmakta ve yerleri belirlenerek operasyon öncesi cerraha bildirilmekte ve o hastaya özel şekilde onarılması sağlanmaktadır.

Kaliteli yapılmış bir venöz Doppler incelemesinde reflü kaynağı mutlaka gösterilmelidir. Çünkü hangi tedavi şekli seçilirse seçilsin eğer reflü kaynağı doğru tespit edilmemişse ve reflü kaynağı ortadan kaldırılmaz ise varisler mutlaka tekrar edecektir.

Doktorlar

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox