Acil Kafa Travması Cerrahisi

Kafa travması nedir?

Kafa travması düşerek veya bir cisme çarpma sonucu başta oluşan hasardır. Çoğu kafa travması beyin hasarı oluşturabilecek kadar şiddetli değildir.

Kafa travması belirtileri

Kafaya gelen çok hafif bir darbe dahi çok ağrılı olabilir. Yüz ve kafa derisi vücudun diğer yerlerine göre daha hassastır. Kafa derisinde çok fazla kan damarları bulunduğundan küçük bir kesikten büyük miktarlarda kanama olabilir. Darbe sonucu bir kesik oluşmasa dahi, cilt altına toplanan kan, darbe bölgesinde şişliğe neden olabilir. Bu tehlikeli bir durum değildir ve bir-iki hafta içinde tamamen kaybolur.

Daha ciddi bir hasarı işaret eden belirtiler ise:

  • Kaza anını, öncesini ve sonrasını hatırlamakta zorluk,
  • Bilinç kaybı, bilinç bulanıklığı,
  • Uyku hali, uyandırılamama,
  • Bulanık görme,
  • Bebekler için, etrafa ilginin azalması,
  • Kasılmalar inin olması,
  • Denge kaybı, baş dönmesi, baş ağrısı,
  • Kulak veya burundan saydam sıvı gelmesi, kulak kanaması.

 

Eğer kafanıza gelen darbeden sonra yukarıdaki şikayetlerden bir ya da birkaçı oluşursa, derhal en yakın sağlık kurumuna başvurunuz.

Nasıl teşhis edilir?

Acil servis hekiminiz sizi kazanın türü ve şiddeti konusunda sorgulayıp, muayene edecek ve gerekirse görüntüleme işlemlerini isteyip, gözlem altında tutacaktır.

Nasıl tedavi edilir?

Eğer kafanızda uzun veya derin bir kesi oluşmuşsa yaranızın dikilmesi gerekebilir. Aspirin gibi ilaçlar yaranızın kanamasını çoğaltacağından alınmamalıdır. Aynı şekilde kuvvetli ağrı kesiciler de uyku hali oluşturup sizi ve hekimi yanıltabileceğinden, alınmamalıdır.

Hastaneden çıktıktan sonra;
Hafif bir kafa travmasından sonra baş ağrısı birkaç saat sürebilir, şişlik veya morarma varsa bunların tamamen iyileşmesi birkaç haftayı bulabilir. Kesi oluşmuş ve dikilmiş ise 2.gün pansuman yaptırıp, 7.günde dikişlerinizi aldırabilirsiniz. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece, darbeden 24 saat sonra banyo yapabilirsiniz.

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox