Abdominal Aorta Renkli Doppler US

RENKLİ DOPPLER USG

Vücuttaki damarlar içerisinde akan kanı görüntüler. Ağrısız bir tanı yöntemidir. Transdüser adı verilen bir alet incelenecek damarın üzerindeki ciltte gezdirilir. Transdüser (prob) ses dalgalarını vücuda gönderir ve ekoları alır. Bilgisayar aracılığı ile organlardan yansıyan ses dalgaları görüntü haline dönüştürülür. Damarlar içerisinde akan kan hücrelerinden yansıyanlar “Doppler efekti” oluşturur. Bu olay sabit duran bir kişiye yaklaşan ve yanından geçerek ondan uzaklaşan ambulansın sireninin kulağımızda bıraktığı etkiye benzer. Aynı şekilde trandüsere yaklaşan ve uzaklaşan kan hücrelerinden yansıyan ses dalgaları damarların farklı renklere boyanmasına neden olur. Böylece vücutta normalde ters yönde akım içeren atar ve toplar damarlar birbirinden ayırdedilebilir.

ULTRASON NEDİR?

Ultrason insan kulağının duyamayacağı yükseklikte frekansa sahip ses dalgasıdır. Cildin üzerinde gezdirilen bir transdüser yardımıyla vücuda gönderilen ses iç organlardan geri yansır.

Yansıyan dalgalar (ekolar) transdüser tarafından tekrar alınır ve elektronik bir cihaz yardımıyla iç organların ekranda izlenebilen görüntüleri haline dönüştürülür.

DOPPLER ULTRASON NEDİR?

Kan akımını değerlendirmek için kullanılan özel bir ultrason tipidir. Geri dönen ekoların oluşturduğu görüntüler küçük monitörlerden izlenir. Ayrıca hareket eden kanın yansıttığı, geri dönen ses dalgaları cihazdaki hoparlörlerden duyulabilir. Renkli Doppler USG: Extremite (kol, bacak) damarlarının ilaç kullanılmadan incelenmesi Boyun damarlarının (karotis ve vertebral arterleri) incelenmesi Hipertansiyon nedeni araştırmasından böbrek damarlarının incelenmesinde Karaciğer bozukluklarında portal sistemin doppler incelemesi Genital organlardaki patolojilerin (tümoral kitlelerin), testislerin (testis torsiyonu, tümoral kitleler, varikosel epididimorşit), organik-psikojenik erektil disfonksiyon bozuklarında (penil doppler) Tümöral kitleler ve tiroid nodüllerinin iyi huylu-kötü huylu ayırıcı tanısında Gebelikte fetüs gelişimi değerlendirilmesi ‘nde kullanılır. Power Doppler Ultrason : Power Doppler-ultrason akan kana renkli Doppler-ultrasondan 5 kat daha duyarlı olan tekniktir. Power Doppler-ultrason standart renkli Doppler-ultrason yöntemiyle çok zor veya imkansız olan görüntüleri elde edebilir.

Ayrıca, power Doppler-ultrason karaciğer, böbrekler, testisler gibi parankimatöz organlarda kan damarlarındaki akımı değerlendirmek için kullanılır.

DOPPLER ULTRASONOGRAFİ NEDEN YAPILIR?

Doppler-ultrason incelemesi kan damarları ve kanın damarlardan geçişi hakkında çok önemli bilgiler verir. Özellikle atardamar ve toplar damarlardaki problemleri değerlendirmek için çok uygun bir yöntemdir. Vücudumuzun her yerinde kan damarları olduğundan Doppler-ultrason vücudumuzun hemen hemen her yerinde kullanılabilir. En sık kullanılan bölgeler boyun, kalp, karın ve bacaklardır. Boyunda, Doppler-ultrason en sık şah damarlarını (karotis) incelemek için kullanılır. Bu damarlar beyine kan taşırlar ve tıkanabilirler. Tıkanma ‘‘inme”ye neden olabilir. Doppler-ultrason ile kan akımı ve yönünün doğru olup olmadığı hakkında bilgi edinilir. Karın bölgesinde, Doppler-ultrason başlıca tansiyon yüksekliğini araştırmak amacıyla böbreklerin, siroz gibi hastalıkları değerlendirmek için karaciğerin, karın ağrısı nedenini araştırmak için barsaklara kan taşıyan damarların, tümör içi ya da komşuluğundaki damarların değerlendirilmesinde kullanılır. Bacaklardaki kan akımının değerlendirilmesinde, atardamarlardaki tıkanıklıkların, toplardamarlardaki pıhtıların ya da bacak şişmesinin nedeninin gösterilmesinde temel yöntemdir. Ayrıca varis incelemelerinde Doppler-ultrason ilk tercih edilen tetkiktir.

TETKİK ÖNCESİ HAZIRLIK GEREKİR Mİ? TETKİK SIRASINDA AĞRI OLUR MU?

Çoğu Doppler-ultrason incelemesi için hazırlık gerekmez. Karın bölgesini içeren incelemeler için tetkik öncesi 6 saat açlık istenir. Böbrek Doppler-ultrason incelemesi öncesinde barsakları boşaltan ve temizleyen ilaç kullanılması önerilir.

İNCELEME NE KADAR SÜRER?

Doppler-ultrason incelemesi ortalama 15 – 30 dakika sürer. İşlemin süresi incelenecek vücut bölgesine ve anatomisinin zorluğuna göre değişir.

İNCELEMEYİ KİM YAPAR?

Doppler ultrason konusunda uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılır ve değerlendirilir.

Bölüm Doktorlarımız

ONLİNE RANDEVU AL

Online Randevu alabilirsiniz
WordPress Video Lightbox